Ortodontik Tedavi (diş teli tedavisi) Nedir?

Diş hekimliğinin bir uzmanlık dalı olan ortodonti, diş, çene, yüz bozuklukları ve tedavisiyle ilgilenen bilim dalıdır.

Ortodonti tedavi neden yapılır?

  • Diş dizilişlerindeki düzensizlikleri gidermek,
  • Daha iyi bir çiğneme sağlamak,
  • Varsa konuşma bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olmak,
  • Solunum mekanizmasını düzenlemek,
  • Yüze ve dişlere normal görünüm ve estetik kazandırmaktır.
  • Güzel bir gülüşün insan ilişkilerindeki önemini keşfeden birçok kişi dişlerindeki bozuklukları gidermek istemektedir.

Ortodontik tedaviye ne zaman başlanmalıdır?

İdeal ortodontik tedavi yaşı, ilgili probleme göre değişiklik gösterebilse de genel olarak yalnızca dişsel bozuklukların bulunduğu vakalarda tüm daimi dişlerin ağızda sürmesinin tamamlandığı 12-13 yaştır. İskeletsel bir bozukluk durumunda ise tedaviye 6-7 yaş gibi daha erken dönemde de başlanabilmektedir. Ancak ortodontik tedavinin yaşı yoktur, güncel tedavi metotlarıyla her yaşta başarılı şekilde uygulanabilmektedir.
Ortodontik tedaviler kişinin yaşına ve düzensizliğin derecesine bağlı olarak, sabit veya hareketli apareyler kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir.

Ortodontide Kullanılan Teller

Metal Diş Telleri (Braketler)

Metal diş teli, ortodonti uygulamalarında en çok kullanılan braket çeşididir. Görünür ya da görünmez şekilde dişler üzerine yapıştırılabilirler. Özellikle çocuklar için yapılan ortodonti uygulamalarında kullanılırlar. Estetik kaygısı olan yetişkinler ise metal diş tellerinin dişlerin arka tarafına yapıştırılmasını isterler.

Diş teli çeşitleri arasından daha dayanıklı olan ve en hızlı sonucu veren metal diş telleri, ekonomik olması açısından da tercih edilmektedir. Metal braketlerin arasından geçen telleri tutmak için renkli ya da şeffaf lastikler kullanılmaktadır. Tedavi süreci metal diş teli sayesinde daha rahat gözlemlenmektedir.

Şeffaf Diş Telleri

Ortodonti tedavisinde kullanılan teller arasında son yıllarda en çok talep görenler estetik diş telleridir. Özellikle metal tellerin oluşturduğu görünümden rahatsız olan kişilere önerilmektedir. İlk üretildiği dönemlerde porselenden yapıldığı için kırılgan ve sararan yapısından dolayı tercih edilmezken günümüz teknolojisinde dayanıklı porselen teller üretilmiş olmakla birlikte safir denen şeffaf ve dayanıklı braketler de kullanılmaya başlanmıştır. Estetik diş telleri, şeffaf yapıları nedeniyle görünmeyecek seviyede olduklarından tedavi boyunca kişiye rahatlık sağlamaktadır. Diş teli çeşitleri arasından seçim yaparken görünümüne önem verenlere önerilmektedir.

Metal Diş Telleri

Şeffaf Diş Telleri

 

 

 

 

 

 

Aligner Tedavisi Nedir?

Aligner tedavisi, telsiz ortodontik tedavi alanında gelinen son teknolojilerden birisidir. Aligner adı verilen kişiye özel üretilen şeffaf plaklar, dişlerin düzeltilmesi amacıyla kullanılır. Dişlerinizde bulunan çapraşıklığı tedavi ederken tel olmaması sebebiyle ortodontik bir tedavi gördüğünüz dışarıdan belli olmaz. Yine şeffaf olması sebebiyle tel görüntüsüne sahip değildir; bu açıdan da oldukça estetiktir.

Invisalign

Invisalign plaklar, dişlerin hareket ettirilecekleri pozisyonlarına uygun olarak üretilir. Bu plakların her biri 0.05 mm.lik bir hareket alanı yaratır. Plakların 15 günlük periyotlarda takılır. 15 gün bittikten sonra diğer plağa geçilir.

İşleme başlarken 3 boyutlu tarayıcılar ile ağız ölçüsü alınarak bilgisayara aktarır. Sanal ortamda dişler bilgisayar simülasyonu sayesinde hareket ettirilir. Hareketler gözlemlenerek 0.05 mm.lik harekete göre şeffaf plak üretimine geçilir. Tedavinin tüm planı sanal ortamda hazırlanır ve daha sonra sonuç da üç boyutlu olarak görüntülenebilir.

Bu tedavi hem erişkinlere hem de çocuklara uygulanabilir. Invisalign tedavisi yapılması için önce hastanın bu işleme uygunluğu tespit edilir ve buna karar verecek olan da ortodontist hekiminizdir. Genel anlamda az veya orta çapraşıklar için Invisalign kullanılabilir. Eğer kişinin ortodontik tedavisinde diş çekimi gerekliyse bu tarz vakalarda Invisalign uygulaması şu aşamada yeterli olmaz ve uygulanmaz.

Bu yöntemin en büyük artısı hastanın tedavi, süresince günlük yaşamının etkilenmiyor olmasıdır. Çünkü özel şeffaf plaklar tedavide ağız içinde neredeyse hiç görünmez ve bu işlem süresince kişi dilediği gibi gülümseyebilir. Yemek yerken, içerken ya da dişlerinizi temizleyip fırçalarken bu plakları kolaylıkla çıkarmanız da mümkündür. Plaklar metalden yapılmadığı yumuşak malzeme kullanıldığı gibi klasik ortodontik braketlerde olduğu gibi dişler ve diş etleri rahatsız olmamaktadır. Yaş sınırı olmadan telsiz ortodonti uygun kriterleri taşıyan herkese uygulanabilen bir tedavi seçeneğidir.

Bu şeffaf plaklar sadece yemek yerken çıkarılır ve günde ortalama 20 saat ağızda takılı kalması gerekir. Bunun dışında önemli bir toplantı veya etkinlik için birkaç saatliğine plaklarınızı çıkarmanız da mümkündür.

Invisalign tedavisinin süresi vakalara göre değişiklik gösterir. Bu işlem esnasında bilgisayar teknolojisinden yararlanıldığından hareket istemeyen bölgelere herhangi bir kuvvet uygulanamaz. Sadece az ve orta çapraşıklık problemlerinin çözümünde bu tedaviden yararlanıldığı için diğer ortodontik uygulamalara göre çok daha kısa bir sürede hazırlanmakta ve uygulanmaktadır.

Bu tedavi öncesinde dişteki tüm diş taşları ve çürükler temizlenmelidir. Yine tedavi öncesinde ağız içindeki tüm tedavilerin de bitmiş olması gerekir. Eğer gerekli görülürse 20 yaş dişlerinin çekimi Invisalign uygulamasından önce yapılabilmektedir. Burada ortodontist doktorun değerlendirmesi önemlidir. Ölçüler alındıktan sonra ağız içinde herhangi bir işlem yapılmaz. Invisalign tedavisi bittikten sonra köprü, implant protez ve diş beyazlatma tedavileri de yapılabilir.

Implant Gülüş Kurtarır

Gülüşünüzü saklamayın, implant kesin bir çözümdür.

Acil Diş Tedavisi

Acil Durumlar İçin
+90 212 524 34 54

Diş Temizleme

Siz de dişlerinizi düzenli olarak temizletiyor musunuz?