Dijital Diş Hekimliği

Gülüş tasarımı hastanın  hayal ettiği, aynaya baktığı zaman karşısında görmek istediği gülümsemenin; kendisine uygun ve doğal olacak bir şekilde  yüz şekli, ten rengi, dudaklar, dişler ve diş etleri gibi çevre dokular dikkate alınıp hastaya sağlıklı olarak uygulanmasıdır. Gülüş tasarımı, doktorluk ile sanatın beraber uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşü yenilemektir 

Yani adından da anlaşılacağı gibi gülüş tasarımı kesinlikle kişiye özel olarak hazırlanan bir uygulamadır. Bu tasarım eğer kişiye özel bir şekilde hazırlanmaz ise, estetikten bahsetmek mümkün olmaz. Böylelikle bütün insanların dişleri birbiri ile hep aynı olur, bu da çok hoş olmaz.

Kişiye göre bazen yalnızca diş beyazlatma ile hastanın gülüş estetiği sağlanılabilirken, bazı kişilere göre de birkaç dişe müdahale etmek gerekebilir. Hatta arka dişlerini kaybetmiş olan kişilerin arka dişlerine ve yanaklara yapılacak destek ile gülüş estetiği sağlanabilir.

Gülüş tasarımında diş ve diş etinin birbiri ile olan uyumu da oldukça önemlidir. Diş ile diş etinin aynı oranda görünmesi lazımdır. Bayanların önde ki iki dişin çok az daha uzun olması, erkeklerde ise, dişlerin homojen bir şekilde dağılması, dişlerin yanaklara desteğinin olması ile hem daha estetik hem de daha sağlıklı olan dişlere sahip olmak gayet mümkündür.

Hastanın yüz şekli,  ten rengi, güldüğünde oluşan dudak şekli gibi bir takım kriterleri kaydederek hekim buna göre bir takım çalışmalar yapar. Hastaya ait bir çok diş formu, diş boyu, birkaç diş dizilimi öncesinden tespit edilip, laboratuvar ortamında bir takımı çalışmalar gerçekleştirilerek prova yapılır. Bilgisayar 2 boyutludur, hasta güldüğü zaman, konuştuğu zaman ve yan döndüğü zaman yapılan çalışmanın hastanın ağzında nasıl görüneceğini görme açısından hekime kesin bilgi vermez. Bu sebep ile hekimin hastanın dişlerine yapıştırma yapmadan önce, hesaplanan model üstünden alınan ölçü ile hastanın ağzında diş formunu görmek daha fazla faydalı olur. Bu çalışma hem daha inandırıcı, hem daha gerçekçi, hem de hekimi sonuca götürmek adına daha sağlıklı bir çözümdür.

Bu sebepten dolayı diş renginin seçimi, model çalışması, estetik tasarımı, diş eti estetiği gibi çalışmalar kişinin fiziksel özelliklerine ve isteklerine özel olarak yapılır. Bu tip çalışmalar neticesinde gerçek sanatsal bir çalışma meydana gelir ve kişinin gülüşü kendisine özgü olur. Bu çalışmalardaki doktorun en önemli yardımcısı dijital planlamadır. Dijital planlama çalışması ile fotoğraf çekilip hastanın bütün kayıtları bilgisayar ortamına aktarılır.

Aktarılan kayıtlar üzerinde özel bir program yardımı ile istenilen gülüş tasarımı gerçekleştirilir. Bir çok seçenekli çalışma yapılarak dişler hastaya uygulanmış gibi kişinin fotoğrafı üzerinde çeşitli modellemeler yapılır. Hasta ve hekim bu çalışmalar doğrultusunda karşılıklı olarak hangi model ve hangi renk olacağına birlikte karar verir. Böylece sürpriz bir sonuçla karşılaşılma riski ortadan kalkmış olur.