Ortodonti

Ortodonti tedavisine başlayan kişiler ortodonti uzmanın tedavi süresi boyunca verdiği talimatları yerine getirmesi gerekir. Tedavi süreci hasta ve doktor arasında takım çalışması şeklinde devam etmektedir. Hastalar doktorun önerdiği ve talimatlarını uygulayacak şekilde hareket etmelidir. Ortodonti tedavide hastanın bilinçli davranması önem taşımaktadır. Bu durum tedavinin düzenli ve sağlıklı ilerlemesi için gereklidir.Temizlik ve bakım çürüklere ve başka rahatsızlıklara sebep olacağı için öncelikle bakım konusu önemlidir.

Diş teli takıldıktan sonra yeme içme kısıtlaması bulunmamaktadır. Bu durum son zamanlarda kullanılan titanyum teller sayesinde gerçekleşmektedir. Titanyum teller sayesinde yeme içme durumda bir sorun yaşanmamaktadır fakat doktorların önermediği bazı yiyecek ve içecekler vardır. Bu içecekler genel olarak içilmesi uygun görülmemektedir. Sadece ortodonti hastalarına değil, genel olarak kişilere bazı içecekler önerilmemektedir.

Bazı yapışkan türü gıdalar diş tellerine zarar vermektedir. Ağızdaki teller oldukça hassastır. Bu nedenle bazı gıda ve içecekler zarar vereceği için önerilmez. Genellikle yapışkan türü yani sakız, lokum gibi ürünler diş tellerine yapışabilir. Hata tellerin çıkmasına ve oynamasına neden olabilir. Özellikle sert gıdalar ısırarak tüketilmemelidir. Sert meyveler ve yiyecekler ısırarak yenilmemeli, özellikle bıçakla dilimlenerek tüketilmelidir. Diş telleri hassas olduğu için ısırma hareketleri yapılmamalıdır. Genellikle çatal bıçak kullanılarak tüm gıdalar tüketilmelidir. Eğer bu konuda dikkat edilmez ise tellerin düşmesine neden olur. Özellikle bu duruma ilk hafta oldukça özen gösterilmelidir. Hatta ilk haftalar kesinlikle yumuşak ve sulu gıdalar tüketilmelidir. Bu şekilde yeme içme sıkıntısı çekilmemektedir.

Diş tellerinde ufak aralıklar ve çıkıntılar olabilir ve buralarda yiyecek ve plak parçaları birikebilir. Bu durum, lekelere, çürüklere ve diş eti rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Düzenli diş ipi, kullanmak, dişleri fırçalamak bu sorunları ortadan kaldıracaktır.